Wersje językowe
Jak powstało Halloween?
28.jpg

„Cicho wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”

Ten cytat z „Dziadów” autorstwa Mickiewicza świetnie oddaje klimat Halloween - pewnie dlatego, że Halloween to właśnie odkurzone Dziady, czyli słowiańskie święto zaduszne. Dzień, w którym zacierała się granica pomiędzy naszym światem a krainą umarłych, a dobre i złe duchy mogły wędrować wśród żywych to jedno z ważniejszych świąt naszych przodków. Zimny wieczór, świece i strasznie opowieści - brzmi mrocznie, prawda?

Symbolem Halloween jest przeraźliwie uśmiechnięta dynia, a kolory tego święta to fioletowy, czarny i pomarańczowy… Ej, to dokładnie takie same kolory, jakie mają nasze zestawy skarpet mixTUR Halloween. Przypadek? Nie sądzę!


Nie taka straszna historia

Już ponad 2000 lat temu Celtowie z odległej Brytanii i Irlandii świętowali koniec lata i początek jesieni nazywając go Samhain, Wieczorem Zimowym lub Początkiem Ciemniejszej Pory Roku. Wraz z nadejściem Chrześcijaństwa nazwa święta zmieniła się na All Hallows’ Eve, które z czasem ewoluowało w Halloween.

Emigranci z Wysp Brytyjskich przywieźli do Ameryki swoje zwyczaje, które na żyznej amerykańskiej ziemi dały plon prawie tak dobry jak kukurydza i ziemniaki. Obecnie właśnie mieszkańcy USA są największymi fanami Halloween, chociaż to święto w krajach azjatyckich z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności.Ale nasi Przodkowie nie pozostawali w tyle. Oni też uważali, że organizując wielką ucztę we wsi, ugoszczą zmarłych, którzy tego dnia ich odwiedzają. Sposób stary jak świat - ognisko, jedzonko, picie, muzyczka… kto nie lubi takich klimatów? Nawet zmarli się skuszą. Ale było też wyjście awaryjne - w razie, gdyby dusze nie trafiły do wsi, impreza przenosiła się na groby. Tam ucztowano do rana, a i napoje lały się strumieniami.

Pewnie zastanawiacie się, o co tyle hałasu? Jakby sama okazja do świętowania była niewystarczająca, wszyscy chcieli w ten sposób przekupić przodków i zagwarantować sobie wielowymiarowe szczęście. Tutaj i w zaświatach - bo to chyba jasne, że zmarli mają tam chody?


Niezwyczajne zwyczaje Halloween

Obecnie Halloween to jedno z najpopularniejszych świąt na całym świecie. W ten magiczny wieczór domy przystraja się pajęczynami i motywami z horrorów. Nawet nasze dziecięce zestawy skarpetek mixTURY Haloween mają upiorne oczy, czaszki i piszczele. I na dodatek, można je włożyć nie do pary! Ty też ciągle masz wrażenie, że ktoś Cię obserwuje? A nie, to te skarpetki…

Jednym z najbardziej znanych halloweenowych zwyczajów jest „Cukierek albo Psikus”. Każde dziecko, które w łatwy i szybki sposób chce zdobyć torbę pełną słodkości, przebiera się w straszny kostium, naciąga nasze kolorowe skarpetki dla dzieci w Halloweenowe wzory i wyrusza na łowy. Jeżeli któryś z sąsiadów ośmieli się odmówić „cukierka”, może liczyć na „psikusa”. Z doświadczenia powiemy Wam, że papier toaletowy na dachu i klamki w paście do zębów to nic przyjemnego, więc lepiej zaopatrzcie się w słodycze.Łowienie jabłka zębami to kolejna gratka dla fanów mocnych wrażeń. Szukanie szczęścia w wiadrze pełnym lodowatej wody świetnie hartuje przed sezonem zimowym - i możesz się pochwalić na fejsbuniu, że już morsowałeś, zuchu!

Sam zwyczaj przebierania się w kostiumy i noszenia przerażających masek miał pomóc w odstraszaniu nieproszonych gości, a ogniska palone w tę magiczną noc miały przyciągać dobre dusze. Do dziś podczas Halloween organizuje się wiele przebieranych imprez. Jeżeli nie chcesz w tym czasie wyglądać jak dziad, wciągaj na stopy wzorzyste Zooksy mixTURY Halloweenowe. To wspaniałe dopełnienie każdej imprezowej stylizacji - modnie, że aż strach! Kiedy zaś nie masz pomysłu na kostium halloweenowy, zawsze możesz przebrać się za przelew… i nie przyjść.

“Cicho wszędzie, głucho wszędzie”… Halloween zaraz będzie! Jakoś tak to szło, prawda?#trochęhistorii #mixTURY #ciekawostki #halloween #straszneskary

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl